powrót

25 października 2003 15:00

Zastosować a skorzystać

4 kadencja, 58 posiedzenie, 2 dzień (01.10.2003)

9 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 1162 i 1966).

Poseł Jerzy Tomasz Müller:

(...) Myślę, że w prostej sprawie stawianych tutaj dzisiaj oskarżeń...

    (Poseł Stanisław Łyżwiński: Ale to wyborcy ocenią, a nie pan.)

    ...stawianych dzisiaj oskarżeń, panie Łyżwiński, nie potraficie zastosować najprostszej sejmowej drogi, skorzystać z uprawnień parlamentarnych i złożyć wniosek do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (...)

Mój komentarz

Jaki zarzut stawia Müller, kiedy używa słowa ' zastosować ' ? Zaraz potem poprawia się i używa słowa 'skorzystać'.

zastosować - użyć czegoś w jakimś celu , wyzyskać coś odpowiednio ( Komputerowy słownik języka polskiego PWN)

Poseł w Parlamencie

Procedury w Parlamencie zostały stworzone dla instytucji Parlamentu, dla jego poprawnego funkcjonowania i dla Posłów, dla poprawnego wykonywania przez nich misji. Misją Poslów jest służba Społeczeństwu. W pełnionej przez siebie misji 'korzystają' oni z szeregu udogodnień (np.Biuro Poselskie ) w tym z procedur sejmowych, z 'uprawnień parlamentarnych ' , ogólniej z Prawa.

Służba Społeczeństwu wymaga szacunku dla Obywateli, a to pociąga za sobą także poszanowanie praw przedstawicieli Społeczeństwa jakimi są Posłowie. Nie szanuje kolegów Posłów ten, kto udając debatę parlamentarną usiłuje znaleźć ' zastosowanie ' Parlamentu do swoich celów. Przykładem takch celów odbiegających od misji Posła są : uchwalanie stronniczych Ustaw (patrz afera Rywina), poniżanie opozycji, opóźnianie działań innych posłów (wysłanie sterty niepotrzebnych poprawek dla zablokowania pracy Sejmu ) itp.

Są to przykłady niegodnego ' zastosowania ' tego, co posłowi ofiarowano dla realizacji jego misji.

Użyty język zdradza tu fakt oddalenia się Müller od misji poselskiej.

powrót